Klostrofobi

Image Description
Klostrofobi-nedir

Klostrofobi tüm dünyada oldukça sık karşılaşılan bir fobi türüdür. Kısaca; kapalı yer korkusu ya da kapalı mekanlarda çıkış bulamama korkusu olarak tanımlanan klostrofobi; psikolojik destek ile tedavi edilemediği takdirde pek çok sosyal ve psikolojik probleme neden olabilmektedir.

Kapalı alan korkusu problemini açıklamadan önce fobinin tanımını yapmak gerekmektedir. Fobi; kişinin herhangi bir durum ya da nesneye karşı hissettiği mantık dışı korku ve durum karşısında yaşadığı panik olarak tanımlanmaktadır. Dünya üzerinde oldukça farklı fobi çeşitleri bulunmaktadır ve fobilerden en sık karşılaşılanı klostrofobidir.

Klostrofobi nedir?

Genellikle çocukluk döneminde yaşanan travmatik olaylar sonucunda açığa çıkan durum; yaşam kalitesini önemli derecede düşüren ciddi bir psikolojik problemdir. Kişi kapalı bir alana girdiğinde boğulma hissi yaşamakla birlikte kilitli kalma korkusu da yaşamamaktadır. Aynı zamanda solunumda güçlük çekmekte ve panik atak geçirebilmektedir.

Bu problemin açığa çıktığı başlıca durumlar şu şekildedir;

-      Asansör

-      Tünel

-      Soyunma odaları

-      Umumi tuvaletler

-      MR cihazı

-      Otel odaları

-      Döner kapılar

Söz konusu fobinin açığa çıkmasında; taciz, zorbalığa maruz kalma, hapsedilme, kapalı alanda kilitli kalma gibi durumlar etkili olabilmektedir.

Kişi 6 ay boyunca kapalı alan korkusu yaşıyor ise mutlaka bir uzmana başvurması önerilmektedir. İstanbul psikolog açısından oldukça zengin bir şehirdir ve fobilerin ya da diğer pek çok psikolojik problemin tedavisi konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. 

Klostrofobi Belirtileri

Açığa çıkardığı belirtiler kısaca aşağıdaki şekilde tanımlanabilmektedir;

-      Boğulma hissi

-      Titreme

-      Sıcak basması ve terleme

-      Kalp atışının hızlanması

-      Mide bulantısı ve baş dönmesi

-      Uyuşma hissi

-      Tuvalet ihtiyacı

-      Ağızda kuruluk

-      Kulak çınlaması

-      Öfkeli ve şaşkın hissetme

Yukarıdaki şikayetlerin yanı sıra aynı zamanda bayılma korkusu, kontrolü kaybetme korkusu ve ölüm korkusu gibi belirtiler de bulunmaktadır.

Klostrofobi Testi

Söz konusu problemin tedavisi öncesinde birtakım testler uygulanmaktadır. Kapalı alan korkusu testinde uygulanan testlerde kişilerin sorulara karşı verdiği cevaplar ile problem anında açığa çıkardığı tepkiler değerlendirilmekte ve en nitelikli terapi planlaması oluşturulmaktadır.

Klostrofobi Tedavisi

Tedavi sürecinde en sık başvurulan yöntem; bilişsel davranışçı terapidir: Kısada BDT olarak tanımlanan bu yöntemde; verimsiz düşünce kalıplarının değiştirilmesi ve hissedilen korkunun gerçek olmadığı konusunda uzlaşı sağlanmaktadır.

Klostrofobi problemine bağlı olarak bazı hastalar anksiyete ve yoğun stres yaşamaktadır. Bu durumda farklı tedavi yöntemleri ile birlikte birtakım ilaçların kullanılması da gerekebilmektedir. Klostrofobi tedavisi için başvurulan doktorun alanında uzman ve tecrübeli olması gerekmektedir. Kadıköy psikologların yoğun olarak hizmet verdiği bir lokasyondur ve bu nedenle tercih yapmak zorluk çekilebilmektedir. İstanbul Anadolu psikolog seçimi sürecinde anlaşabileceğiniz, doğru iletişim kurabileceğiniz bir uzman seçmenizi öneririz.

Klostrofobi Tedavi Yöntemleri

 

Klostrofobi tedavi yöntemlerinde bilişsel davranışçı terapinin yanı sıra aynı zamanda çözüm odaklı terapi, hipnoz ile tedavi ve ilaçla tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Hangi yöntemin uygulanması gerektiği psikolog tarafından belirlenmektedir ve tedavi süreçleri kişiye özgü bir şekilde devam etmektedir. Gerek Kadıköy gerekse de Ataşehir psikolog arayışında oldukça fazla seçenek bulunmaktadır.

Konu ile ilgili bilgi için 0 535 607 81 08 numaralı telefonu arayabilirsiniz.