Psikolojik Danışmanlık Merkezi Nasıl Seçilir?

Image Description
psikolojik-danismanlik-merkezi-nasil-secilir

Psikolojik Danışmanlık Nedir?

“İfade edilmemiş duygular asla kaybolmamaktadır; sadece diri diri gömülmekte ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür etmektedir.” Bu cümlenin sahibi olan Freud, aslında ifade etmenin gücünü ve ifade edilmemiş olanın meydana getirdiği enerjinin kuvvetini ortaya koymuştur. 

İnsan karmaşık ve çoğu zaman kendine yabancı bir varlıktır. Bilinç düzeyinde ifade ettikleri, edemedikleri ve aslında bilinç altı düzeyinde her zaman mevcut olan ancak kimi durumlarda açığa çıkan durumları ile insan, yaşamı boyunca kendi gelişimini sürdürmektedir. Bu bakımdan, kişinin belli başlı zamanlarda kendisine ya da hayatında yer eden yakın ilişkilere dair desteğe ihtiyacı olabilmektedir. Psikolojik danışma, bu doğrultuda kişinin kendisini tanımasına ve kurduğu ilişkileri yeniden keşfetmesine teknik yöntemlerle imkanlar oluşturmaktadır. 

Bireylerin ya da bireylerin yakın ilişki içerisinde olduğu kişilerin psikolojik sorunları, çözümsüz gibi görünen durumları ve zorlayıcı problemleri üzerine, iyileştirici ve geliştirici uygulamaların gerçekleştirildiği yerleri psikolojik danışmanlık merkezi olarak tanımlayabilmekteyiz. 

Psikolojik danışmanlık merkezinde, kısa süreli, çözüm odaklı ve geliştirici çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

psikolojik-danismanlik-nedir  psikolojik-danismanlik-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Psikolojik Danışmanlık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alanında uzmanlık, çağımız koşullarının en önemli problemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Psikoloji alanı, ülkemizde meslek yasasına sahip değildir. Psikolojideki meslek yasasının yokluğu, alanında uzman olmayan kişilerin hatta işinin ehli olmayan pek çok kişinin yeterli eğitim ve diploma sahibi olmaksızın bu alanda faaliyet göstermesinin önünü açmaktadır. Alanlarında yeterince bilgili ve yetkin olmayan kişilerin gerçekleştirdiği uygulamalar, oldukça hassas noktalara sahip olan psikoloji alanında daha çok hassasiyet oluşturmakta ve bilimsel şekilde gerçekleştirilen psikolojik danışma hizmetlerine zarar vermektedir.

Psikolojik danışmanlık seçiminde en temel olarak dikkate alınması gereken unsur; destek alınması gereken konu ya da alanla ilgili danışılacak kişinin yeterliliğinin araştırılması oluşturmaktadır. 

Sizin için Hangi Psikolojik Danışma Merkezi ve Danışman Uygun?

İnsan karmaşık bir yapıya sahiptir vurgusunu tekrarlamak bu noktada faydalı olacaktır. Çünkü yaşamı boyunca her an kendini yeniden keşfetmeye ve anlamaya ihtiyaç duyan insanın, tıkandığı ya da zorlandığı noktalarda nasıl bir destek alacağı ve bu desteği gerçekleştirecek kişiye karar verilmesi pek de kolay olmayan bir süreçtir. Zorlanılan noktalarda gerekli teknik desteğin sağlanabilmesi için, psikolojik danışma merkezinin ve terapistin en doğru şekilde seçilmesi gerekmektedir. 

Kişinin kendini ifade etme arayışı, çoğu zaman çıkmazlar ya da üstesinden gelinemeyen durumlarla ortaya çıkmaktadır. Artık işin içinden çıkılamadığı hissi, aslında anlamlandırılamayan ya da ifade etmekte zorlanılan durumlara işaret etmektedir. Bu durumlarda, kişinin en doğru şekilde yönlendirilerek kendini ifade etmesinin sağlanması, kişinin kendini geliştirme ve iyileşme sürecinin sağlıklı şekilde işleyiş göstermesi için oldukça önemlidir. Psikolojik danışmanlık hizmetinin seçimi, aslında bireyin ve dolaylı yoldan sosyal ilişkiler toplamının sağlıklı olması bakımından kilit bir role sahiptir diyebiliriz. 

Alanında uzman kişilerin objektif ve bilimsel bir işleyiş temelinde faaliyet gösterdiği psikolojik danışma hizmeti, kişinin ya da kişilerin problemlerine en uygun yöntemlerin ve uygulamaların gerçekleştirileceği niteliklere sahip olmalıdır. 

Psikolojik danışma hizmetinin niteliği ve danışmanın yetkinliği, bireyin seçiminde temel olarak ele alınması gereken unsurları oluşturmaktadır.  Bununla beraber kişiye uygun danışman seçiminde, uzman olarak başvurulacak olan kişinin mezun olduğu bölümün, aldığı eğitim ve sertifikaların da değerlendirilmesi gerekmektedir. Psikolojik danışma merkezlerinde doğru bir işleyişin söz konusu olabilmesi için danışmanın, danışmanlık hizmeti kapsamında uyguladığı her test için ayrı bir uygulayıcı sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Danışmanın eğitimi ve uygulanması gereken testler için edinmiş olduğu sertifikalar, alanında yetkinliğine ve uzmanlığına işaret etmektedir. 

Psikolojik danışma hizmetinde, bireyin kendini geliştirmesi, böylece hem bireysel hem de sosyal anlamda gelişim göstermesi gerekmektedir. Bu bakımdan, psikolojik danışma hizmetinin ve bu doğrultuda verilen danışmanlık hizmetinin, karşılıklı güven temellerine kurulması oldukça önemlidir.

psikolojik-danismanlik-merkezi-kapsaminda-neler-yapilmaktadir  sizin-icin-hangi-psikolojik-danisma-merkezi-uygun

Psikolojik Danışmanlık Merkezi Kapsamında Neler Yapılmaktadır?

Psikolojik danışma merkezinde, hem bireysel hem de bireyin sosyal, duygusal ve gelişimsel süreçleri ile ilgili bilimsel uygulamalar gerçekleştirilmektedir. 

Temel olarak birey sağlığının esas alındığı bireysel psikoterapiler, duygusal anlamda kişinin kendini ve partnerini yeniden keşfettiği evlilik ve çift terapileri, gelişimsel olarak kişiyi çıkmazlara sürükleyebilen ya da problemler oluşturabilen durumlara karşı gerekli danışmanlığın gerçekleştirildiği çocuk ve ergen psikolojisi uygulamaları, psikolojik danışma hizmetleri kapsamında gerçekleştirilebilmektedir.