vajinismus-nedir

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye vajina denir. Vajina girişindeki kasların istem dışı kasılması ve kadının istediği halde cinsel ilişkiye izin verememesi durumuna vajinismus denir.

Bir başka tanımla vajinismus; penis ya da herhangi bir cismin vajinaya girişine izin vermek istediğini ifade etmesine rağmen penis parmak veya başka bir objenin vajinaya girişine sürekli veya yineleyici bir biçimde izin verememe zorluğudur.

Vajinismusa vücudun tümünde ya da çeşitli bölgelerinde kasılmalar, bacakların kapanması, korku, titreme, terleme de eşlik edebilir bazen.

Bu kadınlarda endişe, korku, panik hali olur. Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünen bu kadınlar, acı beklentisi ile kendilerini koruma çabasına girerler. Pek çok vajinismuslu kadın, orda bir duvar olduğunu ifade eder ve bu duvarın aşılmasının mümkün olmadığını düşünür. Gerçekleşen kehanet misali, bu korkunun etkisiyle vajinadaki perivajinal kaslar istem dışı kasılır. Yaklaşık 2cm.lik kaslardan oluşan vajina girişi, danışanın yanlış inanışına göre kasılmalar nedeniyle daralmakta, sertleşmekte ve birleşmeyi imkansız hale getirmektedir.

Tıp literatüründe cinsel işlev bozuklukları sınıflamasında cinsel ağrı bozukluğu olarak geçer. Ağrılı cinsel ilişki ise disparonidir. Bu durum ile vajinismus birbirini tetikleyebilir.

Vajinismus bir erteleme sorunudur. Kişi kendini gün içerisinde cinsel birleşmeye hazırlasa da o an geldiğinde vazgeçer ve sonra yapmaya karar verir. Kişinin zihni yapmayı kararlaştırır fakat beden buna uyum sağlamaz. Böylece günler, aylar ve hatta yıllar geçebilir.

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismusun semptomları hakkında akla  ilk gelenler cinsel ilişkiye girememe ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissi duymaktır. İlk gece vajinismus korkusundan bazı farklılıklar vardır. Her ikisinin de asıl sorunu korkudur. Ancak korku derecesi her kişide farklıdır. İlk gece korkusu gerçeğine rağmen, vajinismusu olan bir hastayla ilişkiye girmek mümkün değildir. Hastanın kendi bile genital bölgeye elleriyle dokunamaz. İstenmeyen bir tepki ile ilişki esnasında bacakları kapanır veya partnerini iter. Tüm bu reaksiyonları vücut, kendini korumak için istemeden yapar. İlişkiye ilk girilmeye başlandığında, bilinçaltından beyine bir tehlike varmış gibi, mesaj gider. Vajinismus cinsel istek ya da isteksizlik ile ilgili bir konu değildir.  

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında iç kaygının tezahüründen kaynaklanan cinsel bir işlevsizliktir. Cinsiyet korkusundan dolayı, vücudunu koruma arzusu devreye girer ve vücut cinsel ilişkiye izin vermez. Vajinismusun nedeni tamamen psikolojiktir. Bir önceki yaralanma cinsel ilişki kötü bir olay olduğu hissidir.

Vajinal bölgede organik problem yoktur. Çünkü vajinadaki ilişkiye müdahale eden gözle görülür bir sorun yoktur. Bu problem basit bir jinekolojik muayene ile tespit edilebilir. Bu nedenle, ilişkiye müdahale eden organik bir problem olup olmadığını belirlemek için hastanın önce bir jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekir.

Vajinismus, tedavi imkanı olan cinsel bir işlevsizliktir. Tedavide en önemli adım hastayı dikkatle dinlemektir, çünkü sorunun asıl nedeni psikolojiktir. Bu, ana korkunun nereden geldiği dinlenerek kolayca belirlenebilir. Ve vajinismus psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilebilir.