Vajinismusta Tedavi

Image Description
Vajinismusta Tedavi

Vajinismus tedavisi, cinsel problemler açısından en yüz güldürücü olandır. Vajinismus tedavisinde uygulanacak adımlar standart gibi algılansa da aslında kişiye özel bir tedavi söz konusudur.

Vajinismus Nasıl Belirlenir?

Vajinismus problemi cinsel ilişki sırasında pelvik kaslarının istemsiz bir şekilde kasılması ve ilişkiye izin vermemesi olarak tanımlanmaktadır. Vajinismus problemi nedenleri; travmatik olaylar, cerrahi müdahaler gibi faktörlerden kaynaklandığı durumlarda sekonder vajinismus; pelvik kaslarının spazmı dolayısı ile yaşanan ve jinekolojik muayeneye izin vermeyen durumlarda ise primer vajinismus olarak tanımlanmaktadır. Vajinismus problemi genellikle psikolojik tabanlı faktörler nedeni ile yaşanmaktadır.

Özellikle yetersiz cinsel eğitim, aile ve toplum baskısı, ilk gece korkusu, fiziksel ya da psikolojik şiddet gibi durumlarda açığa çıkan vajinismus probleminde tedavi oldukça konforlu bir şekilde uygulanabilmekle birlikte kısa sürmektedir.

vajinismus-belirtileri

vajinismus-nedenleri

Vajinismus Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İlk olarak tedavide bilinmesi gereken vajinismusun geçici ve tedavi edilebilir bir durum olduğudur. Ve tedavide cerrahi ve diğer girişimsel müdahalelere gerek de yoktur. Kadının bu süreçte, herhangi bir başka rahatsızlığı yoksa, ilaç kullanması da gerekmez. Tüm cinsel problemlerde olduğu gibi, vajinismusta da bir cinsel uyumsuzluk söz konusudur. Her ne kadar kadına ait bir problem gibi görülse de ilişkilerdeki döngüsellik, cinsel ilişkiler için de geçerlidir. Dolayısıyla çiftin problemi olduğundan, ideal olan çiftin tedaviye de birlikte başvurmasıdır. Yine tedavide önemli bir unsur, çiftin kendilerine doğru rehberlik edecek bir cinsel terapist bulmasıdır.Bu aşamadan sonra çiftle terapist arasında kurulan ilişkide, her şeyin açık olarak anlatılması ve çiftin tedaviye istekli olması da önemlidir. Cinsel terapistin de çiftin değerlendirmesini iyi yapıp, cinsel öykülerini aldıktan sonra çifte özel bir tedavi planı oluşturması, sonrasında aşk oyunları adı altında vereceği egzersizleri ve amacını açık bir dille anlatması başarı açısından etkilidir. Sonuçta o egzersizleri uygulayacak olan ve bu anlamda sorumluluğu olan bir diğer taraf da çift olmaktadır. Bu egzersiz aşamasından önce kadının ruhunun cinselliğe hazırlanması çok önemlidir. Bu sebeple vajinismus tedavisi aşamalı bir tedavidir. Hızlı sonuca ulaştıran tedaviler herkes için uygun olmayabilir. Bu sebeple kişiye özel tedavi boyutu çok önemlidir. Mastürbasyon, gevşeme ve nefes egzersizleri, parmak egzersizleri aşamalı olarak uygulandıktan sonra cinsel birleşme aşamasına geçilir. Cinsel birleşme aşamasında kadının zevk almayı öğrenmesiyle tedavi sonuçlanır (sadece penis vajina birleşmesi ile değil).

Vajinismusta önerilmeyen ve hatalı tedaviler nelerdir diye bakacak olursak; kızlık zarının ameliyatla alınması, genel anestezi altında cinsel birleşme, botox, lokal kremlerin vajinaya sürülmesi, kadının ilişki öncesi kas gevşetici ve sakinleştirici alması, tek seanslık tedavileri sayabiliriz. Bunların hiçbiri bir kadının sağlıklı bir cinsel yaşama ulaşması için uygulayacağı tedavi şekilleri değildir. Bilimsel bir temeli olmadığı gibi, soruna çözüm olmaktan da uzaktırlar.