Almanya Online Terapi

Image Description

Online terapi hizmeti bütün dünyada olduğu gibi Almanya’da da yaygınlaşmıştır. Özellikle pandemi sonrası evden çalışma sürecine girilmesiyle yüz yüze terapinin yerini online terapi almıştır. Almanya’da yaşayan Türkler için onların yaşadığı kültürel farklılığı da anlayabilecek bir terapist ihtiyacı doğmuştur. Bunun için Almanya’da Türkçe psikolog hizmeti de verilmektedir.

Online Terapi Nedir?

Online terapi bir terapistin kişiye, çiftlere veya gruba internet üzerinden terapi hizmeti vermesidir. Bu terapi yöntemi, geleneksel yüz yüze terapi gibi olmayabilir ancak birçok kişi için uygun ve erişilebilir bir seçenek olmaktadır. Birçok avantajı beraberinde getiren online terapi, kişilere en çok zaman kontrolü sağlama açısından yardımcı oluyor.

Online Terapi Avantajları Nelerdir?

Online terapi avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Online terapi, insanların evlerinin rahatlığında terapiye erişmelerini sağlar. Fiziksel engelleri olan kişiler, coğrafi konumlarından dolayı terapiye erişemeyenler veya çalışma saatleri nedeniyle geleneksel terapi seanslarına katılamayanlar için özellikle faydalıdır.
  • Geleneksel terapide olduğu gibi bir ofise gitmek yerine, insanlar terapi seanslarına kendi evlerinde veya özel bir yerde katılabilirler. Bu şekilde kişinin mahremiyeti korunmuş olur.
  • Online terapi, insanların seansları kendilerine uygun bir zamanda planlamalarını sağlar. İnsanların yoğun programlarına uygun planlama yapmalarına olanak sağlar.
  • Online terapi, insanlara daha fazla seçenek sunar. Farklı yerlerden terapistlerle çalışma olanağı sağlar ve çevrimiçi terapi platformlarında bulunan uzmanlar, belirli sorunlara özel olarak eğitilmiş veya deneyim sahibi olabilirler.
  • Online terapi genellikle geleneksel terapiye göre daha ekonomiktir. Ofis kirası ve diğer giderler gibi masraflar olmadığı için terapistler online terapi seanslarında daha düşük fiyatlar talep edebilirler.
  • Pandemi döneminde sosyal mesafe gereksinimleri nedeniyle, online terapi geleneksel terapi seanslarına göre daha güvenli bir seçenek olarak görülmüştür. Alışkanlıkların devam etmesi, artık hayatımızda birçok hizmetin online olarak gelişmesine neden olmuştur.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

Online terapi depresyon, kaygı bozuklukları, ilişki sorunları, yas, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer birçok psikolojik sorun için etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Ciddi ruhsal sağlık sorunları olmayan kişiler online terapi için uygundur. Ayrıca zamanını daha kontrollü kullanmak isteyenler için online terapi çok işe yarayabilir.

Almanya Online Terapi Nasıl Uygulanır?

Almanya online terapi uygulaması video konferans aracılığıyla, terapist ve hastanın ekranda birbirlerini görerek terapi seansı gerçekleştirmesidir. Bu yöntem, yüz yüze görüşmenin en yakın alternatifidir. Online terapi, geleneksel terapi gibi uygulanır. Skype veya Zoom gibi sosyal kanallar aracılığıyla terapist ve danışanın birbirini gördüğü şekilde gerçekleşir.

Almanya online terapinin yüz yüze terapiyle arasında belirgin farklar yoktur. Online terapi, geleneksel terapiye benzer bir şekilde uygulanır. İlk olarak, hasta ve terapist arasında bir randevu planlanır. Seans sırasında, terapist hastanın durumu hakkında sorular sorar ve hastanın sorunlarına çözüm odaklı yaklaşarak yardımcı olmaya çalışır. Online terapi birçok seans içerebilir.

Almanya Türkçe Psikolog Hizmeti

Almanya Türkçe psikolog hizmeti almak, yurt dışında yaşayan birçok Türk vatandaşının talep ettiği bir hizmettir. Artık farklı bir ülkede yaşamak, farklı dillerde konuşan insanlarla sohbet etmek, farklı kültürdeki bir insandan senin yaşadığın sorunu anlamasını beklemek çoğu zaman zor olabiliyor. Bu durumda Almanya’da Türkçe psikolog hizmeti almak isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Almanya'da Online Türkçe Psikoterapi Nasıl Gerçekleşiyor?

Almanya’da online türkçe psikoterapi ilk olarak terapistin danışan hakkında bilgi almasıyla başlıyor. Hastanın geçmişi, mevcut durumu, semptomları bu noktada önemli oluyor. Danışanın ihtiyaçlarına göre bir tedavi haritası çiziliyor ve bu doğrultuda hangi terapi yöntemlerinin kullanılacağı belirleniyor. Seansların hangi sıklıkla olacağı danışanın ihtiyacına göre düzenleniyor.

Almanya Online Terapide Neler Yapılır?

Almanya online terapide danışanların ihtiyaçlarına göre tedavi planları uyarlanır. Online terapide danışanların duyguları tanımlanır, sorunları paylaşılır. Bu sorunlara uygun yapıcı çözümler geliştirilir. Almanya online terapide EMDR, psikodinamik terapi, destekleyici terapi ve çözüm odaklı terapi gibi belirli terapi türlerine odaklanılır.

Almanya Online Terapi Formu

İlginizi Çekebilir