Erken Boşalma Nedenleri

Image Description
Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmanın pek çok sebebi olmakla birlikte danışanlardan alınan verilere bakacak olursak en sık rastlanan sebepler olarak şunları sayabiliriz:

1.)Erkeğin boşalma kontrolünü öğrenememiş olması;bu kişiler orgazma giden süreçte gelen uyarıları farkedemez genellikle ve bir anda ne olduğunu anlayamadan boşalırlar.Oysa orgazma giden süreçte kendi vücudundan gelen uyarılara hassas olan ve bunu algılayabilen kişi kırmızı ışıktan önce sarı ışık yanacağını bilir ve farkeder,bu sayede olay üzerinde kontrol sağlayabilir.

2.)Penis cildinin aşırı hassas olması

3.)Performans anksiyetesiyle yapılan cinsel ilişki ve buna eşlik eden korku duygusu;korku adrenalin salınımına yol açar,dolayısıyla adernalin hakimiyeti de orgazm refleksini hızlandırır ve kişi boşalır.

4.)Anksiyete ve kaslarda gerginlik;kişi gerginse gerginlik kısır döngüsüne girer,cinsel tehrikten korkar-dikkat dağıtmak için strateji geliştirmeye çalışır-yoğun gerginlik-orgazmın hızlı yaşanması gibi...

5.)Yakalanma korkusuyla yapılan ve yanlış öğrenilmiş mastürbasyon öyküsü;gençliğinde yakalanma korkusuyla hızlı ve dikkatin dışarıya odaklandığı bir yanlış öğrenme söz konusudur.

6.)Cinsellikle ilgili suçlayıcı,cezalandırıcı ve utandıran bir yetiştirme tarzı ile büyümek.

7.)Çift ilişkisine ait çatışmalı durumlar;yakınlık korkusu,her an eşi tarafından eleştirileceği ve aşağılanacağı kaygısı.

8.)Cinsel mitler;erkeğe fazla ve sınırsız bir güç atfeden,toplumca kabul görmüş ama aslında yanlış olan bir takım inançlar.Erkek her an sekse hazırdır,kadını mutlu etmek erkeğin görevidir gibi...

9.)Dinamik olarak da bilinçdışında kadınlara duyulan öfke ve ödipal çatışma kaynaklı suçluluk ve korku duyguları sayılabilir.

İlginizi Çekebilir